Sivas YHT Ne Zaman Açılacak?

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde Sivas YHT ne zaman açılacak? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber Sivas YHT ne zaman açılacak? Sualine doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda Sivas YHT son gidişat başlığında da değişik bilgiler verdik.

Ankara – Sivas arasında yapılan Sivas yüksek süratli tren hizmeti için %99.67 fiziki ilerleme sağlandığını bilgileri geliyorken projenin ne zaman teslim edileceği, ne zaman etkin olacağı ve faaliyete geçeceği de hayli bir merak mevzusu haline geldi. Ankara – Sivas arasını YHT ile 12 saatten 2 saate kadar düşüren yüksek süratli tren sistemi için açılış tarihi verildi. Peki, Sivas YHT ne zaman açılacak? İşte sizlere doğru yanıtı…

Sivas YHT Ne Zaman Açılacak?

Sivas YHT Ne Zaman Açılacak?

Sivas YHT başka bir deyişle Ankara – Sivas arasını 12 saatten 2 saate kadar düşüren yüksek süratli tren sistemini Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu proje hakkında yeni bilgiler verdi. Karaismailoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Tasarı ve Bütçe kurulunda 2023 senesinde Türkiye’nin büyük miktarda alt yapı sistemlerini bitirdiklerini ve artık yeni bir erişim çağının başlayacağını söyledi.

Ülke bazında erişim ve alt yapı mevzusunda ehemmiyetli adımlar atılıyorken 1 trilyon 653 milyar 451 milyon lirayla değişik bir çok projenin de faaliyete geçeceği bilgisini verdi. Yurttaşlara daha süratli sunabilmek emeliyle çalışan ve seçenek finansman kaynaklarını değerlendirdiklerini söyleyen bakan yatırımlar için %83’lük bitirilmenin reelleştirildiğini söyledi.

Sivas YHT projesi içinde Karaismailoğlu; ‘’Proje 2023 seneyi Nisan ayında bitirilecektir ve bu bitirilmeyle beraber Ankara – Sivas arası erişim saati 12 saatten 2 saate kadar düşürülmüş olacaktır.’’ Dedi.

Ankara – Sivas Yüksek Süratli Demiryolu

Ankara ile Sivas arasındaki yüksek süratli demiryolu bütün bütününe 293 kmdir. Ankara – Yerköy – Sivas hattının imalinde 2009 seneyi Şubat ayında başlanmış olup daha evvelinde 2021 senesinde bitirileceği söylenmiştir. 2021 senesinde bitirilen projenin 2022 senesinde hizmete girmesi temennisi bulunmaktaydı. Fakat bakanlığın yeni açıklamalarına göre YHT hattı 2023 seneyi Nisan ayında bitirilerek hizmete girmiş olacaktır.

Ankara – Yozgat Arası Kaç Saat Olacak?

Ankara – Sivas YHT hattıyla beraber Ankara – Yozgat arası 55 dakikaya kadar inmiş olacak. Bir öbür yandan İstanbul – Sivas arasıysa 5 saate kadar düşürülmüş olacak. Ekonomiye büyük bir katkı sunacak olan projenin bitirilmesi ve ulusa talep edilmesi beklenmektedir.

Rehber kategorimize bakmayı unutmayınız.