Kuzen Kaçıncı Derece Kaç Akrabadır? (Doğru Cevap)

Kuzen kaçıncı derece akrabadır? Suali aşırısıyla kafa karıştırıyor. Akrabalık insanların usuna gelen bir çok değişik geniş etraftan soyu ortaya çıkartır. İnsanın usuna reeline bakılırsa her zaman en yakınları geliyor olsa da akrabalık terimi hayli geniş olan ve büyük bir soy ağacına katlanan vakadan ibarettir. Akrabalık kavramı çok geniş bir kavrama sahip olduğu için şahısları ayırt etmekte bazı adlar kullanırız. Akrabalık nedir? Kuzen kaçıncı derece akrabadır? Suallerine doğru yanıtı verdik.

Akrabalık kavramı insanın kan bağı ve evlenme ile alakalı olan bağına denilir. Arasında kan bağı olan şahıslar birbirleriyle akraba olurlar. Buna en yakın ve en iyi misal anne, baba ve kardeştir. Anne, baba ve kardeşten öte insanlar yalnızca kan bağıyla akrabalık yaşamazlar. Aynı zamanda akrabalarının akrabaları olan şahıslar ile de akraba sayılarak soy ağacını genişletmiş olurlar. Kuzen kaçıncı derece akrabadır? Sualine en doğru cevap bu özel içerikte.

Kuzen Kaçıncı Derece Akraba?

Süratli Yanıt: Kuzen, akrabalık ilişkilerinde 4. Derecede yer almaktadır. 1. Sırada yer alan akrabalar anne, baba ve çocuklardır.  2. Derece akrabalar ise dede, nine, torun ve kardeştir. Kuzen akrabalık derecesi 4. Dereceyken 3. Derecede yer alan akrabalar yeğen, amca, dayı, hala ve teyzedir.

Akrabalık Nedir?

Akrabalık, kan bağıyla ortaya çıkan bir aile bağıdır. Kan bağı haricinde evlenme ile de ortaya çıkan akrabalık teriminin ilk sırasında anne, baba ve kardeş yer alır. İnsanlar yalnızca kendi akrabaları değil, akrabalarının akrabalarıyla da akrabadır.

Akrabalık terimleri başka bir deyişle adları arasında 150 değişik kelime bulunur. Bu terimler birden fazla eş anlamlı veya yörelere göre farklılık gösteriyorken aranızda kan bağı olan şahısların adlarından oluşmaktadır.

Akrabalık Adları Nelerdir?

Anne, çocuğu olan kadın için kullanılır. Baba, çocuğu olan erkek için kullanılır. Ağabey, büyük erkek kardeş için kullanılır. Abla, büyük kız kardeş için kullanılır. Kardeş, anne ve babası aynı olan şahıslar için kullanılır. Eş, eşlerden rastgele birisine denir. Teyze, annenin kız kardeşine denir. Dayı, annenin kız kardeşine denir. Hala, babanın kız kardeşine denir. Amca, babanın erkek kardeşine denir.

Eşi biçimde 150’den fazla akrabalık terimi bulunmaktadır.

Akrabalık Dereceleri

Akrabalık ilişkileri içerisinde değerlendirme ve derece bulunmaktadır. Bu derece akrabanızın size kaçıncı dereceden akraba olduğunu ve kan bağınızın değerlendirmesini ortaya çıkartmış olur.

Kuzen Kaçıncı Derece Akraba?

Kuzeniniz akrabalık dereceleri içerisinde 4. Derece akraba olarak yer alır. 3. Derece yeğen, amca, dayı, hala ve teyze yer alır. 1. Derece de ise varsayım edilebileceği üzere anne, baba ve çocukları yer almaktadır. 2. Derece akrabalar her zaman için dede, nine, torun ve kardeştir.

Rehber kategorimize bakmayı unutmayınız.