Çayönü Antik Kenti

M.Ö. 7500 yılında bir mesken yeri olarak kurulmuş olan Çayönü Höyüğü ya da Çayönü Antik Kenti Nerede, Ngerçek Gidilir gibi merak edilenleri yazalım.

Çayönü Antik Kenti Nerede?

Çayönü antik bir kent olmasının yanı gizeme bir höyüktür. Çayönü Antik kentinin bir öbür ismi Çayönü höyüğüdür. Çayönü antik kenti nerede diye soracak olursanız sizlere cevabımız; Diyarbakır’ın kuzeybatısında, Ergani ilçesinin 7 KİLOMETRE güneybatısında bulunmaktadır. Çayönü antik kenti adresi Diyarbakır, Ergani’dir.

Çayönü Antik Kenti Yüksekliği

Oldukça yüksek bir genişliğe sahip olan Çayönü antik kenti yüksekliği 4,5 metredir. Genişliği ise 160 x 350 metredir. Geniş bir tepe üzerine heyeti olan Çayönü höyüğünün güneyinden Boğazçay Deresi geçer.

Çayönü Antik Kenti Tarihçesi

Çayönü Antik kenti tarihçesi veya Çayönü höyüğü hakkında bilgi almak isterseniz tüm detaylarıyla sizlere altta bilgilerimizi paylaştık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Çayönü antik kenti hakkında çok detaylı bilgilere erişerek ziyaretçilerimizin bu konu da bilgi sahibi olmasını sağlıyoruz.

Çayönü antik kenti tüm Dünya medenilik tarihine ışık yakalamaktadır. Göçebelikten yerleşik hayata geçen ve tarıma ilk olarak başlanan yer arasında ilk sırada olan Çayönü höyüğü büyük bir merak uyandırmaktadır. Çayönü antik kenti içerisinde 400’den fazla ferde ait kemik ve kafası bulunmaktadır. Yalnızca Türkiye için önemli olmayan yer tüm Dünya tarihine de büyük miktarda ışık yakalamış oluyor. Çayönü antik kenti ilk olarak 1964 yılında kazılmaya başlamıştır. 1991 yılında ise güvenlik bahanesiyle kazı operasyonlarıne ara verilmiş olup aradan geçen 24 sene sonra yeniden kazı operasyonları başlatılmıştır. Toplamda 29 karakter takım ile her gün kazı operasyonları sağlanan bölgede bugüne kadar bir çok mozaik yapı ile beraber Terezzo tekniğine dair önemli detaylar bulunmuştur.

Çayönü Antik Kentinin Tarihteki Yeri

Çayönü Antik kenti Dicle Nehri’nin hemen kenarında bulunmaktadır. Milattan önce 7500 senelerinde başlayan göçebe mesken hayatı ile beraber ilk olarak Çayönü höyüğü 1963 yılında keşfedilmiştir. Höyüğün ilk kazı çalışmalarına ise Dr. Halet Çambel ve Prof Dr. Robert J. Braidwood başlamıştır. Tarihten önce kalma bir höyük olduğundan çok fazla merak uyandıran höyüğün çevresinde bir çok fotoğraflı, fotoğrafsız evler, mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaraların içerisindeki duvarlarda o zamanın insanları elleriyle ev izleri çizmiştir. Tarıma ilk olarak burada başlanmıştır ve Çayönü höyüğünde kulübeler, ızgara planlar, taş döşemeli değişik mimari tasarımlar bulunmaktadır.

Çayönü Antik Kenti Ngerçek Gidilir?

Antik kente gidebilmek için öncelikle Ergani ilçesine gitmelisiniz. Diyarbakır Ergani ilçesi arası 55 kmdir. Diyarbakır şehir merkezinden her gün kalkan ve sık saatlerde kalkan minibüslerle Ergani ilçesine gitmelisiniz. İlçeye vardıktan sonra Sesverenpınar Köyü, Hilar Kayalıkları yakınlarda yer alan antik köye ulaşabilirsiniz.

Çayönü Antik Kenti Nerede, Nasıl GidilirÇayönü Antik Kenti Nerede, Ngerçek Gidilir