Ai Ne Demek? Neyin Kısaltması? (Doğru Cevap)

Ai ne demek? Neyin kısaltması? Sualleriyle sık bir biçimde karşılaşıyoruz. Bu içerik Ai ne demek? Ve Ai neyin kısaltmasıdır? Suallerine doğru yanıtı veriyor. Süratlendirilmiş kılavuz olarak kullanılabilecek bu içerikte aynı zamanda Ai nasıl çalışır?, Ai nedir? Başlıklarında da değişik bilgiler bulunmaktadır.

Ai, çok kısa bir vakit evvel popülariteye erişerek milyonlarca insanın dikkatini sürüklemeyi muvaffak olabildi. Geçmiş senelerden bu yana suni zekâya olan merak günümüz koşullarında daha da çoğalıyor. Ai projelerinin çoğalmasıyla beraber de insanların suni zekâya olan güveni de bazısı için çoğalıyorken bazısı içinde risk barındırıyor. Peki, Ai ne demek? Neyin kısaltması? İşte sizlere doğru yanıtı!

Ai Ne Demek? Neyin Kısaltması?

Ai Nedir?

Ai, hayvanlar ve insanlar tarafından sağlanmış zekâ mahsulleri haricinde makineler tarafından da sağlanabilen mahsullere işarettir. İnsanlar nasıl ki zekâlarını kullanarak bir bilgi, bir yaradılış içerisine veya mahsulün tanıtımını yapabiliyorlarsa AI projeleri de makine öğrenimiyle tüm algıları birleşimleyebilir ve çıkarım yapabilir.

Ai projeleri genel olarak misyonlarda kullanılmak üzere, konuşma, tanıma, bilgisayarla görme veya diller arasında tercüme kalitesinde kullanılmaktadır. Oxford Üniversitesi Ai ne demek? Sualine şu tanımla yanıt veriyor; ‘’görsel yosunu, konuşma tanıma, karar verme ve diller arasında tercüme gibi banalde insan zihni gerektiren vazifeleri yerine getirebilen bilgisayar sistemlerinin kuramı ve gelişimi.’’

Ai Ne Demek?

Ai, Artificial Intelligence demektir. Ai projeleri bilinmezliği giderebilmek için oluşturulmuştur ve kamu verimine sarih bir biçimde güvenliği ihlal etmeyerek kullanılabilir. Ai tanımı başka bir deyişle suni zekâ tanımı ilk olarak 1956 senesinde akademik bir disiplin olarak kurulmuştur. 1956 senelerinde iyimser yaklaşımlara sahipken sonraki senelerde insanlar tarafından bereketsiz olduğu, kamuyu makûslaştırabileceği gerekçesine mühürlendi. Hayal kırıklıkları yaşandı ve finansman kayıpları arkasını arda kesilmemiş oldu. Fakat günümüz çağında Ai projelerine rağmen yeni finansman takviyeler, galibiyet ve yenilenen yaklaşımlar ortaya çıktı.

Ai projelerinin genel emeli us yürütme ve problem çözme üzerinedir. İlk oluşturulan Ai projeleriyse 1980 senelerinde suni zekâ analistleri tarafından ihtimal ve ekonomi kavramlarındaki bilinmezliği, eksik bilgileri doldurabilmek emeliyle kullanıldı. Fakat sonraki senelerde Ai projelerinin büyük idrak gerektiren mevzularda problemleri çözemediği ve beceriksiz kaldığına karar verildi. O zamanlar bir Ai projesi problem gelişmeye devam ederse projenin kendisi yavaşlamaya başlıyordu. Günümüz projelerindeyse Ai projeleri meseleleri süratli bir biçimde çözmede, sezgisel tutumlarda ve yargılarda kullanılmaktadır.

Ai Neyin Kısaltması?

Ai, İngilizce’de Artificial Intelligence’nin kısaltmasıdır. Türkçe anlamı suni zekâdır.